Zwykle przy wyborze kamer kierujemy się wyłącznie ich rozdzielczością. Czy to dobrze? Niekoniecznie. Jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach. Oraz w tym, czy te szczegóły na pewno chcemy zobaczyć. Istnieje bardzo wiele rodzajów obiektywów, które są stosowane w kamerach systemu monitoringu. Różnią się między sobą ilością światła które przepuszczają, materiałem z którego są zrobione (plastik / szkło) oraz ogniskową. W zależności od tych składowych różnie będzie wyglądał obraz.

Dziś skupimy się na omówieniu różnic w zakresie ogniskowej obiektywu. Najpopularniejsze spośród tych, które możemy spotkać na rynku to 2.8mm, 3.6mm, 4.0mm oraz 8.0mm. W zależności od tego który z nich wybierzemy, możemy się spodziewać różnej jakości obrazu, który będzie generowany przez kamerę.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku rozdzielczości kamery, tak również w tym przypadku musimy zadać sobie pytanie, do czego będzie służyć monitoring. W przypadku chęci oglądania rozległego obszaru, najlepiej sprawdzą się obiektywy o ogniskowej 2.8mm, które zwykle mogą pochwalić się kątem widzenia od 90° do nawet 110°. Gwarantuje to, że nawet małą ilością kamer będziemy w stanie obserwować bardzo duży obszar. Niestety w przypadku bardzo dużych kątów widzenia obraz jest mniej szczegółowy, ponieważ ta sama ilość pikseli musi wystarczyć do przekazania większego pola widzenia. Co więcej, w niektórych przypadkach może pojawić się również efekt rybiego oka, a więc zakrzywienia obrazu. Jest to naturalne zjawisko.

Obraz z kamery z obiektywem 2.8mm, o kącie widzenia 105°

Przyjęło się, że najbardziej uniwersalnymi kamerami są te o ogniskowej 3.6mm. Pozwalają na uzyskanie pola widzenia od około 60° do około 85°. W zależności od potrzeb - 4 kamery w zupełności wystarczą do kompletnego zabezpieczenia na zewnątrz domu jednorodzinnego czy też hali magazynowej. Nie występuje w nich efekt rybiego oka, a więc obraz jest naturalny i bez zbędnych zniekształceń. Dodatkowo jest bogatszy w szczegóły w porównaniu z obiektywami 2.8mm, ponieważ obraz jest niejako "przybliżony" (mniejszy kąt widzenia, to większe skupienie się na szczegółach obserwowanego obrazu)

Obraz z kamery z obiektywem 3.6mm, o kącie widzenia 83°

Ostatnim przykładem będą obiektywy 6.0mm, które wykorzystuje się np. w przypadku chęci obserwacji konkretnego punktu (furtki wejściowej, okien, drzwi itp.). Gwarantują o wiele bardziej szczegółowy obraz od wyżej wskazanych obiektywów ponieważ jest on ograniczony wyłącznie do tego punktu, który chcemy w danej chwili oglądać. Kąt widzenia kamer 6.0mm waha się zwykle od 45° do 65°. Często wykorzystywany jest w kamerach które mają promienniki podczerwieni o znacznej długości, aby zapewnić odpowiednią szczegółowość obrazu na większych odległościach.

Obraz z kamery z obiektywem 6mm, o kącie widzenia 51°

Jak widać nie tylko rozdzielczość determinuje fakt dobrego obrazu. Równie istotnym elementem jest obiektyw. Twarz człowieka może być bardzo dobrze widoczna i rozpoznawalna już przy kamerach HD Ready 1280x720p o ile zastosujemy kamery z odpowiednimi obiektywami. Z drugiej strony należy pamiętać, że wyższe rozdzielczości pozwalają nawet z obiektywów szerokokątnych "złożyć" bardzo szczegółowy obraz. Dlatego zanim kupicie kamery - sprawdźcie jaki mają kąt widzenia.