ALKAM SECURITY SP. Z O.O.

Systemy alarmowe

System alarmowy to najbardziej powszechna forma elektronicznego zabezpieczenia obiektu. Pierwsze systemy tego typu powstały już pod koniec XIX wieku, jednak ich prawdziwy rozkwit nastąpił w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Istnieje wiele rodzajów systemów alarmowych, wśród nich wyróżniamy przede wszystkim przewodowy system alarmowy oraz bezprzewodowy system alarmowy.

W chwili obecnej na polskim rynku istnieje co najmniej kilkudziesięciu producentów systemów alarmowych. Część z dostępnych elementów przeznaczona jest do użytku profesjonalnego – systemy te posiadają odpowiednie klasy, potwierdzone atestami na wzór np. atestów drzwi przeciwwłamaniowych. Część z nich jest przeznaczona do użytku domowego (w mieszkaniach, domkach letniskowych, domach jednorodzinnych itp.), gdzie istotne jest przede wszystkim to, aby sygnał o włamaniu został przekazany do właściciela nieruchomości.

W ofercie DVS Polska posiadamy przede wszystkim bezprzewodowe systemy alarmowe, charakteryzujące się prostą instalacją oraz intuicyjną konfiguracją elementów wchodzących w ich skład. Z doświadczenia wiemy, że zgodnie z przysłowiem „mądry Polak po szkodzie”, dlatego też wielokrotnie o potrzebie instalacji systemu alarmowego myślimy dopiero wtedy, gdy w świeżo wyremontowanym mieszkaniu lub nowo wybudowanym domu, pojawi się drogi telewizor, sprzęt audio lub laptop czy aparat fotograficzny. Zwykle za późno jest wówczas na to, aby kłaść przewody bo wiąże się to z bruzdowaniem ścian lub nieestetycznymi listwami elektroinstalacyjnymi. Stąd też pozostają systemy bezprzewodowe.

W skład systemu bezprzewodowego zawsze wchodzi centrala alarmowa, która działa na zasadzie płyty głównej w komputerze. Jej zadaniem jest zbierać sygnały ze wszystkich elementów podłączonych do systemu alarmowego (np. takich jak bezprzewodowa czujka ruchu PIR czy też czujka magnetyczna – kontaktron). Jest to jednocześnie jedyny element systemu, który zawsze trzeba podłączyć (przy pomocy załączonego zasilacza) do zasilania sieciowego. Z racji tego, że centrala w większości wypadków może być ukryta w miejscu niewidocznym dla użytkownika – nie stanowi to problemu.

Do centrali alarmowej można dołączyć wiele funkcjonalnych elementów, wśród nich takie produkty jak: bezprzewodowa czujka ruchu PIR, bezprzewodowa czujka magnetyczna – kontaktron (która reaguje np. na otwarcie okien lub drzwi), sygnalizator akustyczno – optyczny, pilot do zdalnej obsługi systemu i wiele innych. Najważniejszym spośród nich jest oczywiście czujka ruchu, która stanowi podstawowy element zabezpieczenia mieszkania, domu czy też firmy. Jak nazwa wskazuje, jej zadaniem jest reagować na ruch, który pojawi się w chronionym przez nią obszarze. Każda z czujek emituje niewidoczne dla ludzkiego oka wiązki pasywnej podczerwieni (stąd nazwa czujek z jęz. Angielskiego PIR - Passive InfraRed), a ich przecięcie przez poruszający się obiekt - generuje alarm.